Trądzik pospolity (acne vulgaris) to bardzo popularna choroba skóry, która dosięga i chłopców, i dziewcząt w okresie dojrzewania.
Dotyczy ok. 15 proc. całej populacji. U większości chorych zmiany z czasem ustępują, a choroba przebiega łagodnie.
Zmiany w wyglądzie skóry objętej trądzikiem dotykają twarzy, ramion, pleców i klatki piersiowej, czyli miejsc gdzie jest najwięcej mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Trądzik powstaje, gdy ujścia mieszków włosowych zatykają się oraz gdy łoju jest za dużo, nie może się wydostać i jest pożywką dla żyjących tam bakterii. Bakterie mnożą się i są dodatkową przyczyną stanu zapalnego.
Zmiany zapalne są zaczerwienione i bolesne przy dotyku, a niezapalne zaskórniki nie bolą, lecz tworzą jasne lub ciemne punkty. Twarzy nie da się zakryć, nie ma też sposoby, aby zatuszować chore miejsca makijażem.
Nastolatki najczęściej popadają w kompleksy, wolą zrezygnować z życia towarzyskiego z obawy przed niepowodzeniem u płci przeciwnej.
Trądzik nie zdobi i kiepsko wygląda, to fakt. Nie jest jednak ani piętnem, ani winą, ani chorobą zakaźną. O jego wystąpieniu decyduje wiele przyczyn, głównie organicznych: łojotok, zaburzenia rogowacenia naskórka przy ujściu mieszka włosowego, aktywność hormonów płciowych, zakażenia bakteryjne.
Czas trądziku trzeba po prostu przetrwać, jak grypę czy katar, szukając z pomocą lekarza-dermatologa odpowiednich środków łagodzących objawy.
« powrót